print.php?par_id=139&link_id=1006

Fakta

Kontakt:
Guldsmedebranchens sekretariat
Telefon +45 4583 5211
info@guldsmed.dk

Branchens Medaljeordning

Guldsmedefagets Fællesråd indstiftede i 2004 en medaljeordning, der i branchen er almindeligt kendt som branchens medalje. Elever eller lærlinge udlært inden for ædelmetal, urmagerfaget eller butik kan opnå enten en bronze- eller sølvmedalje. 

Medaljen overrækkes for den særligt gode præstation ved aflæggelse af svendeprøve eller fagprøve. På baggrund af indførelsen af den nye karakterskala har Fællesrådets bestyrelse på et møde i april måned 2010 vedtaget, at følgende regler skal gælde for tildeling af Fællesrådets medalje:

Bronzemedalje til ædelmetallærlinge kan tildeles, hvis karakteren 10 gives ved svendeprøven og karakteren 12 vil udløse en sølvmedalje.

Urmagerlærlinge skal have opnået karakteren 10 for at opnå bronzemedalje og 12 for at få tildelt en sølvmedalje.

Butikselever skal have opnået en karakter på 12 i fagprøven for at få tildelt bronzemedalje. En sølvmedalje kan tildeles, hvis eleven i sin fagprøve har opnået karakteren 12, og faglæreren samtidig vurderer, at fagprøven er så ypperlig, at den bliver indstillet til Detailhandles Fagprøvepris. Fagprøven vil herefter blive vurderet sammen med fagprøver fra de øvrige detailbrancher. Vurderingen af fagprøverne og udvælgelsen af de heldige vindere af Detailhandlens Fagprøvepris foregår i samarbejde mellem Dansk Principalforening og Dansk Erhverv og overrækkelsen finder sted på Børsen. Den samlede præmiesum er 50.000 kroner.

Overrækkes hvert år
Guldsmed Kim Buck har stået for det smukke og tidssvarende design af selve medaljen, der første gang blev uddelt ved en ceremoni på branchens messe i 2005.  

Søndag den 19. august overrakte Guldsmedefagets Fællesråds formand Lone Christensen, Aktiv Guld, medaljer til 30 dygtige elever ved New Nordic Jewellery & Watch Show i Bella Center.


Medaljemodtagere 2018

Bronzemedalje – Butiksguldsmed
Amalie Marie Kjellerup Andersen, Guldregn, Sorø
Dea Lindboe Petersen , Autodidakt, Frederiksberg

Bronzemedalje - Salgsassistenter (12-tal = bronze)
Birgitte Inselmann Mathiasen, C. Antonsen Guld- og Sølvsmedie, Odense
Camilla Mohr Carlsen, Carat Smykker & Ure, København
Frederikke Husted Nielsen, Guldsmed Pade v/Tina Pade, Espergærde
Johanne Nøhr Åskov Hansen, Hvitfeldt Ure & Guld, Greve
Kathrine Kristensen, Greta's Guld, Sølv og Ure, Asnæs
Louise Studsgaard Nielsen, Vibholm Guld og Sølv
Mette Christiansen, Karen Norup Smykker, Århus
Mette Kjær Giversen, Vibholm Guld og Sølv
Michelle Christensen, Design Ure og Smykker, Kolding
Mie Toft Halvorsen, Pind J. Design, Svendborg (kunne ikke være tilstede)
Sissel Uhrskov, Guldsmed Lauridsen, Svendborg (kunne ikke være tilstede)

Bronzemedalje – Urmagersvende
Jes Verner Rasmussen, City Ure, Randers
Cecilia Brinch Kristensen, Kipp Ure og Smykker, Vejen (kunne ikke være tilstede)
Mads Thune, Zealand Business College, Ringsted (kunne ikke være tilstede)

Sølvmedalje – Urmagersvende
Esben Walling, Metropol Ure & Smykker, Viborg
Lasse Alexander Riisberg, Zealand Business College, Ringsted

Sølvmedalje – Ædelstensfatter
Rasmus Kristoffer Buch Johansen, Ruben Svart, København

Bronzemedalje – Korpussølvsmed
Nicolaj Busch Jensen, Georg Jensen, Frederiksberg (kunne ikke være tilstede)

Sølvmedalje  – Korpussølvsmed
Egon Egholm Thomasen, Georg Jensen, Frederiksberg
Camilla Hald Tougaard, Swärds Guldsmedie, Kalundborg
Caroline Wegener Andersen, Guldsmed Erik Aulkær Andersen, København
Julie Holmdal Brudthagen, Min Guldsmed v/Finn Mogensen, Nærum

Sølvmedalje – Guldsmed
Cathrine Fahrenholtz Engelbrecht, Guldsmed Dirks, Frederiksberg
Johanne Golsche Kahr, Dulong Fine Jewelry, Lyngby
Lea Dalsgaard Christensen, Milas v/Minna Lund, København
Linea Katharina Skarnvad, Rosgaard Collection v/Mette Rosgaard
Sara Holm Larsen, Guldsmedene A. & V. Nielsen Hansen, Roskilde
Bjørg Buck, Ole Lynggaard, Hellerup (kunne ikke være tilstede)

2017: Søndag den 27. august overrakte bestyrelsesmedlem i Fællesrådet Lone Christensen, Aktiv Guld, medaljer til 16 dygtige elever ved New Nordic Jewellery & Watch Show i Bella Center.

Bronzemedalje – Salgsassistenter
Bolette Holmgaard Petersen; Guldsmedien, Holbæk
Cecilie Boutrup Nielsen, Albertslund Ur & Guld Center, Albertslund (ej tilstede)
Christine Nicoline Tonnesen, Strøgets Ure Guld, København K
Michaela Wingard, Kappel Guld Sølv Ure, Struer
Michelle Skov Pedersen, Kloster Sølv, Kjellerup
Signe Kraft, Ballerup Guld Sølv & Ure, Ballerup

Bronzemedalje - Urmagersvende
Christian Joost Broxgaard, Klokken, Fredericia
Jacob Pedersen, Metropol Ure & Smykker, Silkeborg
Michael Jensen, Sct. Nicolaj Ure, Vejle

Bronzemedalje – Guldsmed
Mai Bichler Møller, Marianne Weiss, Hellerup
Maria Fernanda Alvarez Vásquez, Ruben Svart, København K
Niels Lynggaard Monies, Ruben Svart, København K

Sølvmedalje – Guldsmed
Camilla Aagaard Jensen, Guldsmed Maegaard, Bogense og Otterup Guldsmedie, Otterup
Maria Jeppesen, Decor Jewellery ApS, Frederikshavn
Mie Louise Thomsen, Bergsøe v/Josephine Bergsøe, København K

Sølvmedalje – Ciselør
Stine Høgsted Pedersen, Georg Jensen A/S, Frederiksberg

 

2016

Søndag den 21. august overrakte formand for Guldsmedefagets Fællesråd Lars Ørsnes medaljer til branchens dygtige elever på messen i Lokomotivværkstedet.

Bronzemedalje – butiksassistent
Stine Berg Nielsen, Søren Borup Design, Næstved
Maja Vang Jakobsen, Nicolaisen Ure Guld & Sølv, Holstebro
Peter Emil Storebjerg Gerlach, Strøgets Ure Guld Sølv, København K
Trine Stougaard Andersen, Pind J. Design Guldsmedie, Svendborg
Stephanie Nørum Rasmussen, Sct. Mathias Ure – Guld, Viborg
Line Hagen Rokkjær, Clock-Huset, Nykøbing Mors
Regitze Dahl Carlsen, Nørrebro Ure, Guld, Sølv, København
Nanna Skovgaard Skaaning, Müllers Guldsmedje, Stenløse

Bronzemedalje – Butiksguldsmed
Louise Spangenberg, Lind & James I/S, Faaborg
Bjørg Buck, Guldsmed Kim Buck, København N

Bronzemedalje – Korpussølvsmed
Anja Laurine Engelberth, Georg Jensen A/S, Frederiksberg

Sølvmedalje – Korpussølvsmed
Cathrine Sofie Hall, Georg Jensen A/S, Frederiksberg
Andreas Jørgensen, Georg Jensen A/S, Frederiksberg

Bronzemedalje – Guldsmed
Camilla Maja Eskildsen, Guldsmed Kim Buck, København K

Sølvmedalje – Guldsmed
Emil Keil Jensen, Ole Lynggaard A/S, Hellerup
Tobias Worsøe-Petersen, Ørsnes Ure ApS., Aalborg

Bronzemedalje - Urmager
Maria Müller, Werners Ure, Hellerup
Andreas Nickolai Justesen, Urmaker Jacobsens Eftf., Norge

Sølvmedalje – Urmager
Titte Bodholt Nielsen, Ole Jensen Ure Guld Sølv, Kolding

2015

Næstformand i Danske Guldsmede og Urmagere, Berit Hertz, Kgl Hofjuveler P. Hertz, overrakte i alt 16 medaljer til branchens dygtige elever ved en ceremoni søndag den 23. august 2015 på årets messe i Lokomotivværkstedet.


Bronzemedalje – salgsassistent
Anna Engel Walther, Møller Guld, Sølv & Ure, Hjørring
Anne Staun Jensen, Golden Times,  Aalborg
Pernille Bøcker Myhre, smykke-form, Aalborg
Heidi Moritsen, Guldsmed Helle Elmgreen A/S, Odense
Maria Weinholt Jacobsen, Christinas Guld & Sølv, Holbæk
Michell Højdorf, Kultorvets Ure Guld Sølv, København K
Helene Brix Bundgaard, Guldsmeden Guldgårde, Hjørring
Ella Maria Rasmussen, Mosekær Ure & Smykker, Herning
Amanda Marschall Nielsen, Hyldtoft & Hansen, Tønder
Sophia Useche Storm, Palæet, Kgs. Lyngby
Christina Melgaard Dahl, Lambæk Guld & Sølv
 
Bronzemedalje – Butiksguldsmed
Gitte Friis Hansen,  Bendt Larsen ApS, Ejby
 
Bronzemedalje – Urmager
Anja Lorentzen Jepsen, Klokken v/Johnny Bøgh Jensen, Fredericia
 
Bronzemedalje – Guldsmed
Astrid Bach Gregersen, Guldsmedeværkstedet v/Birgitte B. Munch, Frederikshavn
Ann-Sophie Odlyn Hovgaard, Guldsmed Erik Aulkær Andersen, København V
 
Sølvmedalje – Guldsmed
Benedikte Christine Holst Boje, Ole Lynggaard A/S, Hellerup
Fie Victoria Møjen Christensen, Milas, København K
 
 

2014

Søndag den 24. august 2014 overrakte formand for Guldsmedebranchens Leverandørforening Søren Lynggaard medaljer til branchens dygtige elever ved årets messe i Lokomotivværkstedet.


Bronzemedalje – salgsassistent
Mai Surrow, Hvitfeldt Ure & Guld, Greve
Tanja Gade Kemvig, Ulla Flintholm, Fjerritslev
Kia Katrine Fritzen, Müllers Guldsmedje, Frederikssund
Nadia Nagaard Andresen, Design Ure og  Smykker ApS, Kolding
Katrine Hertz Ølholm, Christoffersen Guld Sølv & Ure, Odense NV
Julie Ørskov Moustgaard, Guldsmed Nicolaisen Ure & Smykker, Holstebro
Cecilie Løhde Olsen, Mosekær Ure & Smykker, Herning
Anée Chanel Louise Jørgensen, Schmidt Kjergaard, Holbæk

Bronzemedalje – Urmager
Michael Pedersen, Henrik Ørsnes ApS, Aalborg

Bronzemedalje – Ædelmetalstøber
Ingrid Birgitte Andrup, EUC Lillebælt, Fredericia

Bronzemedalje – Guldsmed
Anette Merethe Høgh Andersen, Guldsmed Lank,  Espergærde
Maja Christiansen, Guldsmed Keld Olsen A/S, København S
Anne Louise Pors Hatholt, Rosgaard Collection, Frederiksberg
Zenia Ringstrup, Industriens Uddannelser, København
Dorthe Bak, Københavns Tekniske Skole, København

Sølvmedalje – Guldsmed
Saskia Roemer Bejssiakov, Guldsmed Kasia Gasparski, København K
Rasmus Kristoffer Buch-Madsen, Ole Lynggaard A/, Hellerup
Peter Grever Sørensen, Jens J. Aagaard A/S, Svendborg
Martin Gyldenhøj Berry, Pind J. Design, Svendborg
Sara Marie Høhne, Marianne Dulong ApS, Kongens Lyngby
Manja Løve Nilsson, Ole Lynggaard A/S, Hellerup

Sølvmedalje – Ædelstensfatter
Cecilie Syppli Jensen, Juvelfatter Ruben Svart, København K
Mia Guldberg, Frederik Baadstorp, Havdrup

 

2013
Søndag den 25. august kunne formanden for Guldsmedefagets Fællesråd Søren Lynggaard overrække medaljer til en lang række af stolte modtagere. Medaljeoverrækkelsen fandt sted under Copenhagen Jewellery and Watch Show, hvor stolte forældre, bedsteforældre, kolleger, venner og arbejdsgivere var mødt talstærkt frem for at overvære overrækkelsen til butiksassistenter, guldsmede, urmagere, ædelstensfattere og ædelmetalstøbere, der havde gjort sig fortjent til medalje.

De stolte modtagere var:

Sølvmedalje – salgsassistent
Elisabeth Duong, Strøgets Ure Guld v/Sinh. K. Nguyen

Bronzemedalje – salgsassistent
Stine Schultz, Müllers Guldsmedje v/Frank Müller
Stephanie Wessgaard Walch, Halberstadts Eftf. A/S
Tina Møller Horsholt, Hassing ApS
Kira Finnbjørnsdottir Justinussen, Min Guldsmed v/Finn Mogensen
Camilla Frederiksen, Ib Lybech Holstebro ApS
Carina Jøhnk Larsen, KN Ure Guld Sølv
Lise Højbjerg Bak, Smykke-form v/Michael Borup Jensen
Sissel Møllenbach, Guldsmed Otto Rasmussen
Tenna Johnsen, Clockhuset v/Michael Alex Hansen
Kirstine Juul Johansen, Guldsmedien Køge ApS

Sølvmedalje – Urmager
Rune Hjorth Bakkendorff, Gågadens Ure v/Brian Hyldig Pedersen

Bronzemedalje – Urmager
Jesper Vissing Nedergaard, Anytime, Guldsmeden i Odder /Torvets Smykker & Ure
Dennis Lindkvist Pedersen, GITTE & OLAV Optik – Ure I/S

Sølvmedalje – Ædelstensfatter
Alfred Wolfgang Gunnarsson, Juvelfatter v/Ruben Svart

Sølvmedalje – Guldsmed
Jan Michael Petersen, Juvelfatter v/Ruben Svart
Signe Isager Nielsen, Guldsmed Michael Strøm

Bronzemedalje – Guldsmed
Emilie Ekwall, Stoltze v/Nicolette Stoltze Jack
Louise Bandholm Larsen, Guldsmed Kim Colding Madsen
Mark Sørensen, Erik Sørensen Smykker Pompus ApS
Phong Chris Ly, Ørsnes Ure ApS
Ditte Bøgelund Christiansen, Pind J. Design Guldsmedie

Bronzemedalje – Ædelmetalstøber
Vitus Henrik Torjus Møller, EUC Lillebælt


2012
Årets medaljeoverrækkelse fandt sted søndag den 12. august på Copenhagen Jewellery Fair i Bella Center.

Medaljerne blev overrakt af formanden for Guldsmedefagets Fællesråd Ole Rostmose der blandt andet sagde "I satte jer alle et mål om at uddanne jer som henholdsvis urmager, butiksassistent, korpussølvsmed og guldsmed – og det har I nået! – helt som sportsmanden/eliteudøveren på højt plan, når sit mål. Det er nøjagtig de samme mekanismer og egenskaber, man skal kunne og præstere. Talent for sit fag eller sport er ikke nok – det kræver en stor indsats, og I har i dag bevist, at det er umagen værd – og det er derfor I nu belønnes med en medalje. Den skal og kan I være stolte af"

Sølvmedalje i 2012
Korpussølvsmed Philip Mørch-Lassen, Georg Jensen A/S, Frederiksberg
Korpussølvsmed Emil Borregaard, Georg Jensen A/S, Frederiksberg
Guldsmed Jane Aabjerg Andersen, T. og J.G. Toftegaard ApS., Hadsten
Guldsmed Signe Svanholt, Micheline Bruun, Hellerup
Guldsmed Joakim Hjort Johansen, C. Antonsen Guld og Sølvsmedie ApS., Odense
Salgsassistent Rikke Bjerregaard Mæng, Guldsmed Ib Lybech ApS, Holstebro    

Bronzemedalje i 2012
Korpussølvsmed Jonathan Telling Zeuten, Georg Jensen A/S, Frederiksberg
Korpussølvsmed Lars Goth, Evald Nielsens Eftf., Stenløse
Guldsmed Anne Sofie Bodenhoff, Guldsmed Kim Buck, København
Guldsmed Anja Eriksen, Bodil Binner ApS., København
Salgsassistent Mette Isbrand, Guldsmed Boye, Silkeborg
Salgsassistent Katrine Hindsberg, Center Ure ApS., Lyngby
Salgsassistent Katrine Louise Jørgensen, Müllers Guldsmedje, Stenløse
Salgsassistent Kristine Krogsgaard Nielsen, Henrik Ørsnes, Aalborg
Salgsassistent Rikke Baunbæk, Ulsted Ure & Smykker ApS, Holstebro
Salgsassistent Sara Rapisarda Hansen, Carat Smykker & Ure ApS, København
Salgsassistent Camilla Maja Eskildsen, Guldsmed Lauridsen, Svendborg
Salgsassistent Gitte Grumstrup, Stenbroen Guld & Ure, Skagen
Salgsassistent Maja Natalie Henriksen, Urmager Emil Hansen & Søn, Nykøbing F
Salgsassistent Stine Vangsgaard Jensen, Guldsmed Boye ApS, Århus
Salgsassistent Kristina Østergaard Kristensen, Mosekær Ure & Smykker
Urmager Hok Man Pang, Klarlund, København
Urmager Danny Heidelbach, Klitgaard, Aalborg